Ünlüler

Hayri Dev

Hayri Dev, 1933’te Denizli’nin Çameli ilçesinde doğmuş ve çocukken çobanlık yapmaya başlamıştır. Müziğe özellikle üç telli saz (cura) ile erken yaşlarda ilgi duymuştur. Eğitim alamadı, ancak okuma yazmayı kendi çabalarıyla öğrenmiştir. 1992’de Fransız Jerome Cler tarafından keşfedilen Dev, bu sayede uluslararası tanınırlık kazanmıştır. El işlerinde de becerikli olan Dev, müziğe olan tutkusundan asla vazgeçmemiştir. 2008’de UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Türkiye’den “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak seçilmiş ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiştir. Hayri Dev, 18 Temmuz 2018’de vefat etmiştir.


Özay Gönlüm

Özay Gönlüm, 1940’ta Denizli’de doğdu. TRT’de 34 yıl boyunca Ege Türküleriyle tanındı, şovmenliği ve folklor sunuşuyla sevildi. Muzaffer Sarısözen ile Ankara Radyosu’na katıldı, Kültür Bakanlığı ve TRT’de çeşitli görevlerde bulundu. Yaren adında bir çalgı icat etti ve Ege yöresi türkülerini derleyip TRT repertuvarına katkıda bulundu. 2000’de vefat etti.


İbrahim Çallı

İbrahim Çallı, Denizli’nin Çal ilçesinde doğdu ve genç yaşta İstanbul’a gelerek arzuhalcilikle çalışmaya başladı. Sanâyi-i Nefîse Mektebi’nde eğitim aldı ve 1910’da birincilikle mezun oldu. Paris’te eğitim gördü ve Birinci Dünya Savaşı sırasında İstanbul’a dönerek Sanâyi-i Nefîse’de hoca oldu. Çanakkale Savaşı’nı resmeden çalışmalara katıldı ve bu eserler Viyana’da sergilendi. 1947’ye kadar İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde hocalık yaptı ve “Çallı Kuşağı” olarak bilinen sanatçı grubunun öncüsü oldu. 1960’ta vefat etti.


Bulut Aras

Bulut Aras, gerçek adıyla Uğur Fidan, 1953’te Denizli’de doğmuş bir sinema oyuncusudur. Tarlalarda çalıştığı çocukluk yıllarından sonra Marmara Üniversitesi’nden mezun oldu ve bir yarışmada birinci olarak oyunculuğa başladı. Kariyerine “Hain” filmiyle başlayan Aras, 50’den fazla filmde rol aldı ve özellikle “Deli Yürek” dizisindeki Kara Hamit rolüyle tanındı. Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği’nin kurucu üyelerinden biridir ve birçok projede yer almıştır.


Tekin Akmansoy

Tekin Akmansoy, 1924’te Denizli’de doğdu ve tiyatro oyunculuğuna Ankara’da başladı. “Kaynanalar” dizisindeki “Nuri Kantar” rolüyle tanındı. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda uzun yıllar çalıştı ve birçok oyun ve filmde rol aldı. Ayrıca, “Deli Dumrul 2”, “Vazgeç Gönlüm”, ve “İki Aile” gibi yapımlarda yer aldı. Devlet Sanatçısı unvanına sahip Akmansoy, 2013’te vefat etti. Başarılı bir kariyere ve birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu.


Osman Sınav

Osman Sınav, 1956’da Denizli’de doğdu ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim aldı. Reklam filmi yönetmenliğiyle başlayan kariyerine, kendi film şirketi Sinegraf’ı kurarak devam etti. Televizyon ve sinema alanında birçok eser üreten Sınav, “Deli Yürek”, “Kurtlar Vadisi” ve “Sen Anlat Karadeniz” gibi popüler dizilerin yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptı. 30 yılı aşkın süredir sektörde aktif olan Sınav, eserlerinde toplumsal değerlere ve gerçekçiliğe odaklanır.


Settar Tanrıöğen

Settar Tanrıöğen, 15 Temmuz 1962 Denizli doğumlu, Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunudur. Oyunculuğa 1980’lerde başlayan Tanrıöğen, “Eşkıya” filmindeki Kız Naci rolü ve “Bir Demet Tiyatro”da Saldıray karakteri ile tanındı. Çok sayıda film ve dizide yer alan Tanrıöğen, “Gölgeler ve Suretler” ve “Çoğunluk” filmleriyle önemli ödüller kazandı. Tiyatroda da “Nergis Hanım” oyunu ile ödüllendirildi. Tanrıöğen, sanat hayatına bağımsız sinema ve dijital projelerde devam etmektedir.